Tippek, hogy kisbabád átaludja az éjszakát

Egyes csecsemők már egészen kicsi koruktól átalusszák az éjszakát, míg másoknál ez csak egy későbbi időponttól kezdve lesz általános. Minden kisbabának egyéni az alvási és az ébrenléti periódusa, ennek ellenére most összegyűjtöttünk pár hasznos tippet, amik segítenek, hogy gyermeked minél előbb és könnyebben átaludhassa az éjszakát.
Mennyi alvásra van szükségük a kisbabáknak?
Kortól függően a kisbabáknak eltérő mennyiségű alvásra van szükségük egy nap.
- 1 és 4 hetes kor között
Az újszülöttek napi 16-17 órát alszanak, az ébrenléti ciklusuk 1-3 óráig tart. A legtöbb újszülöttnél nem alakul ki rögtön az éjszakai és a nappali alvás mintázata, így lehetnek átfedések a napszakok között.
- 1 és 4 hónapos kor között
Ebben az időszakban a csecsemők még nagyjából ugyanannyit alszanak, mint az első hónapban, de már kezd kialakulni a nappali és az éjszakai alvási ciklusuk.
4 hónapos és 1 éves kor között
Ebben az időszakban a kisbabák körülbelül 14-15 órát alszanak naponta. Sokan már képesek átaludni az éjszakát.
Tippek az átaludt éjszakákhoz
- Alakíts ki egy rutint!
Nem lehet elég korán elkezdeni az esti, lefekvés előtti rutin kialakítását. Legyen a rutin egyszerű, amit minden este könnyen el tudsz végezni. Válassz megnyugtató tevékenységeket, mint például a pólyázás.
- Segíts kisbabádnak, hogy megnyugtassa saját magát!
Ha a kisbaba felébred az éjszaka közepén, mindig ellenőrizd, hogy minden rendben van-e vele, azonban próbáld meg korlátozni az együtt töltött időt. Néhány pillanatra tedd a kezed a mellkasára, hogy megvigasztald, majd hagyd el a szobát. Ez segít, hogy könnyebben visszaaludjon, és megtanulja saját magát megnyugtatni.
- Kezdd el csökkenteni az éjszakai etetést!
Míg korábban az éjszakai felébredések egyet jelentettek az etetéssel, ha már elég nagy a gyermeked, kezdd el fokozatosan csökkenteni az éjszakai etetések számát. Egy lassú és kényelmes átmenettel eljuthatsz odáig, hogy az éjszakai felébredések során már teljesen kiiktatod az etetést.
- Alakíts ki egy ütemtervet!
Újszülöttként a csecsemők nem tesznek különbséget az éjszakai és a nappali alvás között. Azonban amikor már idősebbek lesznek, fontos, hogy ne menjen az éjszakai alvás rovására a nappali szundikálások mennyisége.
- Teremts nyugodt hangulatot!
Sok múlik a babát alvás közben körülvevő környezeten. Figyelj arra, hogy megfelelő hőmérséklet és csend legyen a babaszobában. Fehér zajjal még nyugodtabb atmoszférát teremthetsz.
- Találd meg a megfelelő időpontot a lefekvéshez!
Az, hogy későn fekteted le a kisbabát, nem jelenti azt, hogy reggel később fog felkelni. Az újszülötteknél még nem lehet fix időpontot kialakítani a lefekvéshez, mivel akkor alszanak, amikor szükségük van rá. 3 hónapos kortól kezdve azonban elkezdheted kialakítani az alvási rutint.
- Legyél türelmes!
Ne hagyd, hogy kedvedet szegje, ha kisbabád már egy ideje átalussza az éjszakákat, mégis hirtelen elkezd felébredni az éjszaka folyamán. A fejlődésével járó változások megszakíthatják az alvási rutinját, de mindig tartsd szem előtt, hogy ezek nem tartanak örökké.
Fotók: Pexels