Mennyi ideje van egy anyának a pihenésre szülés után?

Az elmúlt 40 hétben a tested a világ legtermészetesebb dolgát tette: egy új, emberi életet hozott létre. Türelemre és gyengéd törődésre volt szükség ahhoz, hogy egészségesen jöjjön világra. Most, hogy a baba már megvan, testednek időre lesz szüksége, hogy felépüljön és visszatérjen eredeti fizikai állapotába, ezért nem terhelheted meg túlságosan és túl hamar. A következő hónapokban az energiád és a figyelmed az újszülött kisbabádra fogod szentelni. A pihenésre szánt idő ritkább lesz, ezért nagyon fontos, hogy most vigyázz a testedre és pihenj eleget, hogy később kézben tudd tartani a dolgokat.
Szülés utáni helyreállítás
Miután hosszú órákon keresztül szülted kisbabád, függetlenül attól, hogy császármetszéssel vagy természetes módon, szervezeted fizikai munkát végzett, amiből fel kell épülnie. Hagyj magadnak 7-8 hetet szülés után a pihenésre, plusz egy ideig még eltarthat, amíg azt érzed, hogy újra önmagad vagy. A legjobb, amit tehetsz, hogy ez idő alatt vigyázol a testedre. Próbálj meg nem túl sokat csinálni nem túl korán, mert a tested ellenállhat és meg is sérülhet. Ha frusztráltnak érzed magad, hogy fel kell kelned és csinálnod kell valamit, próbáld lenyugtatni magad, és legyél kíméletesebb saját magaddal és a testeddel szemben is.
A szülés után a hormonok ingadozni fognak, ahogy igyekeznek visszaállni eredeti állapotukba, ezért normális, hogy érzések kavarognak benned a regenerálódás időszakában. Ezek hamarosan szabályozódnak, ahogy a szervezeted is helyreáll. Ha bántó érzéseid vannak magaddal, másokkal vagy a babáddal szemben, mondd el valakinek, aki közel áll hozzád, és kérd szakember segítségét!
Pihenés és felépülés
Néhány hónap múlva jobban fogod érezni magad és észreveszed, hogy a helyreállítási folyamaton dolgozol. A szülés utáni pihenésnek megvannak a maga pillanatai, ezért is olyan fontos, hogy elég időt adj magadnak a felépülésre. Ne felejtsd el, hogy minden nő más, ezért minden folyamat eltér egymástól; van, akinek több időre van szüksége, van, akinek kevesebbre.
A szülés utáni gyógyulás és pihenés idején a következőket tapasztalhatod:
-
Hasi fájdalom - Ezek a tompa „utófájások” az alsó hasban a méh visszahúzódásának köszönhetők.
-
Hormontúltengés – Előfordulhat, hogy a boldogságtól a szomorúságig, az izgatottól a könnybe lábadásig átéled az érzelmeket, mikor először hozod haza kisbabád.
-
Székrekedés - Ezt a kórházban kapott gyógyszerek, a rostvesztés és az öltések húzódása okozhatja.
-
Aranyér - Ezek fájdalmas duzzanatok a végbélnyílás körül, amelyeket a szülés során fellépő nyomások okoznak.
-
Hormonok helyreállása - Ezek különböző hatásokat okozhatnak, például izzadást és hajhullást.
-
Gát körüli fájdalom - Ez lehet a vajúdás, a gátvarrás vagy a duzzanat miatt.
-
Fájó mellbimbók és mellek - Ennek oka lehet a szoptatás, a reteszelés, a repedések vagy a csatornablokkok.
-
Öltések - A varratok gyógyulása 1-2 hetet vehet igénybe. Próbáld meg tisztán tartani őket forró vízzel a fertőzések megelőzése érdekében.
-
Hüvelyi vérzés - A vérzés és a váladékozás normális a szülés után, így a szervezet megtisztítja a szövetet és a vért, amely a babát az anyaméhben táplálta, de ha aggódsz amiatt, hogy mennyire vérzel, akkor jobb, ha orvoshoz fordulsz.
-
Vízvisszatartás - A terhesség és a szülés okozta duzzanat helyre fog állni, amikor a hormonok is elkezdenek szabályozódni.
Ezek a hatások tompulni fognak és normalizálódnak a regenerálódási időszak vége felé. Nagyon fontos, hogy hagyj időt a testednek, hogy felépüljön az élményekből. Maradj vele összhangban, és mondd el a körülötted lévőknek, min mész keresztül. A családod és a barátaid segíteni akarnak, ahol tudnak, ezért ne félj kérni tőlük olyanokat, amikre szükséged lenne, pl.: babatörlők, mellbimbókrém, vagy némi kényeztető nasi a maminak.
Ha úgy véled, hogy amit tapasztalsz, nincs rendben, vagy túl intenzív, azonnal fordulj orvoshoz, mert lehet, hogy mögöttes probléma áll fenn!
Tippek a családi és baráti látogatásokhoz
Hoztunk pár tippet családi és baráti látogatások esetére:
-
Idő – Add meg pontosan az időpontot, mikor érkezzenek, és mikor menjenek haza! Ezzel megelőzheted, hogy bejelentés nélkül megjelenjenek, és segít az etetési és altatási rutin kialakításában.
-
Takarítás – Ne helyezz nyomást magadra, hogy a ház minden kis szegletét kitakarítsd, főleg amikor még épp a szülésből épülsz fel! Ha látogatókat vártok, kérd meg a párodat, egy családtagodat vagy egy közeli barátodat, hogy segítsen a takarításban.
-
A baba kézben tartása – Kérd meg a látogatókat, hogy mielőtt megfognák a babát, mossanak kezet! Nekik még gyenge az immunrendszerük, és könnyen elkapnak bármilyen betegséget.
-
Social Media – Ne engedd, hogy a filterezett és agyon szerkesztett kismama képek elvegyék az önbizalmad vagy rosszul érezd magad miattuk. Te csodálatos vagy!
-
Öngondoskodás - Ne felejts el gondoskodni magadról, és szánj időt a szülés utáni felépülésedre, megerősödésedre!
A szülésből lábadozó kismamáknak a pihenés a legfontosabb dolog, amit ebben az időben tenniük kell! Minden más a helyére fog kerülni, de most pihenned kell, és hagyni, hogy a tested felépüljön. Reméljük, hogy ez a blog segített megérteni, mennyi ideig kell pihennie egy anyának a szülés után, és tanácsaink hasznosnak bizonyulnak!