Mérföldkövek a kisbabák fejlődésében – 2. rész

Az előző részben végigkísérhettük a kisbabák fejlődésének szakaszait újszülött kortól egészen 1 éves korig. Nézzük meg, hogyan alakulnak a mérföldkövek 1 és 2 éves kor között! Minden gyerek más, és a fejlődés is más ütemben zajlik, ezért a következő szakaszok és azok jellemzői sincsenek kőbe vésve, egyfajta iránymutatóként tekints rájuk.
· 13 hónapos
Röviddel az első születésnap után a legtöbb gyerek már használ olyan rövidebb szavakat, mint a pápá búcsúzáskor, le tudnak hajolni a földre, hogy felvegyenek dolgokat, és kis ideig önállóan is képesek megállni. Kedvenc szórakozásuk lehet a kukucskálós játék.
· 14 hónapos
A gyerekek szókincse hetente egy-egy új szóval bővülhet ebben az időszakban. A játékok dobozba pakolása és kiborítása sokáig le tudja foglalni őket. Néhányan képesek kérés után rámutatni egy-egy testrészükre, és önállóan enni kanállal.
· 15 hónapos
A játék egyre fontosabbá válik: ebben a korban a gyerekek szívesen futnak a labda után, hogy felvegyék. A kedvenc szó, amit a legtöbbször hallani fogsz, az a „nem”.
· 16 hónapos
Ebben az időszakban a gyerekek már elkezdenek könyveket lapozgatni, és jobban kötődnek egy puha, plüssfigurához is. Kedves társ lehet egy Plüssmaki, ami mini, közepes és nagy méretben kapható. Csörgős anyagú mancsai remek készségfejlesztők is egyben, a tépőzárnak köszönhetően pedig a kiságyra vagy a babakocsira is könnyedén ráhelyezheted.
· 17 hónapos
A gyermekek ebben a szakaszban egyre aktívabbá válnak. A mozgás mellett szívesen foglalkoznak a felnőttek teendőihez hasonló játékokkal: megetetik a játékbabájukat vagy készítenek egy csésze teát.
· 18 hónapos
Ebben az életkorban a gyerekek már mind járnak, és szívesen ülnek kis játékmotorjukra is. Élvezik a színezést, szeretnek firkálni vastagabb és könnyen megfogható ceruzákkal. Néhányan akár kisebb tornyokat is építenek játékkockákból.
· 19 hónapos
A gyerekek ekkor már önállóan esznek kanállal, bár kisebb balesetek még előfordulhatnak, ezért jó, ha kéznél van egy törlőkendő. Jó választás lehet a Filibabba bambusz étkészlete, ami természetes anyagból készül, és kifejezetten a gyerekek igényeire lett tervezve.
· 20 hónapos
A gyerekek a napjuk legnagyobb részét játékkal töltik. A legtöbb játékuk a felnőttek másolásához köthető, például szívesen csinálnak úgy, mintha telefonon beszélnének. Nem szükséges rengeteg játékot felhalmozni, sokszor a legegyszerűbb, hétköznapi tárgyakkal, mint egy edény vagy egy fakanál is képesek órákig eljátszani.
· 21 hónapos
Egyszerűbb feladatokat már nyugodtan rábízhatsz a gyermekedre ebben a korban. Ilyen lehet például a söprés vagy az, hogy a szemetet dobja ki a kukába.
· 22 hónapos
A legtöbb gyerek képes előre elrúgni a labdát, és olyan „két lépcsős” utasításokat is végre tud hajtani, hogy szerezze meg és vigyen oda neked egy könyvet. Sokan már egyszerűbb kirakóssal is tudnak játszani, és egyenes vonalakat húzni ceruzával vagy zsírkrétával. Körülbelül ez az az időszak, amikor elkezdhetsz gondolkodni azon, hogy egy nagyobb gyerekágyba költözteted gyermekedet. Az ágyhoz már nagyobb gyerkőcöknek való ágynemű is szükséges, mint a Filibabba csodás színekben kapható, organikus pamutból készült ágyneműhuzatai.
· 23 hónapos
A gyerekek nagy része ebben a korban már képes 2-3 szavas mondatokkal kommunikálni, és elérkezik a „miért?” korszak is. A más gyerekekkel történő játék is egyre izgalmasabbá válik számukra.
· 24 hónapos
A második születésnap környékén a gyerekek már képesek lejönni a lépcsőn, és típus vagy színek szerint csoportosítani a tárgyakat, játékokat. Ha valamire azt mondod, hogy csak később fog megtörténni, a legtöbben már érteni fogják, hogy mit is jelent ez.
Fotók: Unsplash