Tippek a baba-papa kötődés kialakulásához

Amikor kötődésről beszélünk, automatikusan a gyermekünkkel való szoros kötelék jut eszünkbe, és az, hogy ez a kötelék milyen erős és intenzív tud lenni. Ez az érzés késztet minket arra, hogy gyermekünket szeretettel árasszuk el, és az ösztön, hogy mindenáron megvédjük őt, szintén ebből fakad.
Apává válni valószínűleg életed legnagyobb eseménye lesz!
A kötődés kialakulásához idő kell; nem mindenkinél ugyanakkor és ugyanúgy történik. Néhány apuka rögtön, már gyermeke születésének pillanatában érzi ezt a szoros kapcsolatot, de vannak, akiknél ez nem jön ilyen gyorsan és egyszerűen, ami rendben is van. Azzal, hogy az édesapa segít az anyukának a baba körüli teendőkben, részt vesz a mindennapi feladatokban, esetleg saját bensőséges rituálét alakít ki gyermekével, ezek mind segítenek a kötődés kialakulásában, ha pedig már az elejétől fogva érzi ennek a csodás kapcsolódásnak a jelenlétét, akkor ezek csak tovább erősítik azt. Mindenesetre nem kell aggódni, ki fog alakulni ez az érzelmi kötelék köztetek.
Az erős kapcsolat kialakítása könnyebb, mint gondolnád! A mindennapi interakciók, közös élmények és az együtt töltött idő folyamatosan hozzájárul a gyermek érzelmi és kognitív jólétéhez.
Mi a legjobb módja a kötelék kialakításának?
Erre nincs semmilyen képlet vagy varázslat. A szülő-gyermek kötődés folyamatosan erősödik, ahogy a csöppség is növekszik. Viszont vannak apró trükkök, amelyek segíthetik, támogathatják ezt a folyamatot:
-
A kötődést a legelső pillanattól, már az anyaméhben tudod erősíteni gyermekeddel azáltal, hogy beszélsz hozzá, mesélsz neki.
-
Ha lehetőséged van jelen lenni a szüléskor, feltétlenül vedd karjaidba újszülött gyermekedet! Simítsd meg arcocskáját, érintsd meg apró ujjacskáit! Légy ennek a csodának részese!
-
Alakíts ki vele egy mindennapi rutint, legyél jelen a szokásos folyamatoknál is! Öltöztesd fel, fürdesd meg vagy cseréld ki a pelusát! A rendszeres jelenlét az egyik legjobb mód arra, hogy növeld biztonságérzetét, kialakítsd a bizalmat.
-
Vedd ölbe minél gyakrabban, simogasd vagy fektesd a mellkasodra! Bőrötök érintkezése, szívetek dobogása nyugtató hatással van mind a babára, mind rád, vagyis nyugodtan ölelgesd fürdés előtt és után!
-
Beszélj hozzá minél többet! Ez segít neki a tanulásban és a nyelv elsajátításában, valamint a kapcsolatotokat is erősíti.
-
Játssz vele minden nap! A gyerekek szeretik a játékidőt, és az sem baj, ha a stílusod eltér az anyukáétól, a baba szeretni fogja mindkét verziót és így a játék is változatos lesz számára.
-
Séta közben vagy otthon a napi rutin során hordd magadon egy hordozóban, így folyamatosan biztonságban érzi magát, láthatja az arcod és könnyen kapcsolatba tud lépni veled!
-
Olvass neki rendszeresen, közben tartsd közel magadhoz, hogy felismerje az ismerős hangot! Olvasás, mondókázás közben játssz a különböző hangszínekkel, arckifejezésekkel!
-
Ismételd el a baba által kiadott hangokat, így gyorsabban rájössz, mit szeretne és miket jelentenek a jelzései!
-
Beszélj hozzá egész nap! Picit furcsa lehet az elején, olyan, mintha magadban beszélgetnél, de minél tovább csinálod, annál inkább hozzászoksz, és a végén természetessé válik.
Ahogy a gyerekek idősödnek, egyre kevésbé fognak vágyni a szülők társaságára, ezért addig használd ki maximálisan a vele töltött időt, amíg csak lehet!
Legyen közös hobbitok, vegyetek részt közösen minden olyan eseményen, amit a környéken rendeznek, önkénteskedj az iskolájában vagy iskola után, keress közös érdeklődési pontot, pl: a zene vagy a főzés területén!
Szánj időt a mindennapi beszélgetésekre, mi történt vele az óvodában, iskolában, vagy egyszerűen csak arról beszéljetek, ami éppen eszetekbe jut! Keresd a lehetőségeket a társalgásra közös étkezéseknél, séta közben vagy akár lefekvés előtt!
Mi van akkor, ha a kötelék továbbra sem akar kialakulni?
Mindenképp tájékoztasd a védőnőt vagy orvosodat, ha úgy érzed, nem tudsz közelebb kerülni gyermekedhez, és úgy tűnik, hogy a ragaszkodás érzéseire tett erőfeszítések sem működnek! A szülés utáni depresszió általában az anyukáknál jelentkezik, de ez nem mindig van így! Kérj útmutatást vagy segítséget, ha nem érzed ezt a bensőséges kapcsolatot gyermekeddel!
Ha a gyermek nagyobb lesz, és továbbra is úgy érzed, nem tudsz vele mély érzelmi kötődést kialakítani, próbálj meg valamilyen közös érdeklődési területen kapcsolódni vele vagy mutass példát a számára! Csupán csak azzal, hogy ott vagy mellette, vigyázol rá és tudja, hogy bármikor bármiben számíthat rád, mindent meg tud változtatni. Különösen tinédzser korban jelent ez sokat.