Kutyák és kisbabák – ezekre figyelj, ha szőrös kedvenced mellé érkezik egy új jövevény

Hamarosan kisbaba érkezik a családba, és aggódsz, hogy kutyusod hogyan reagál majd erre az új helyzetre? Eddig megvolt az ő helye és szerepe a családban, ezért könnyen lehet, hogy a kisbabával szemben nem várt viselkedést tanúsít. Bejegyzésünkben összegyűjtöttük, hogy mire figyelj, ha szőrös kedvenced mellett már egy babáról is gondoskodnod kell.
Még mielőtt a kisbaba megszületne, érdemes pár kérdésre választ adnod magadban:
- A baba érkezése után is ugyanott tartózkodhatna a kutya a házban, ahol korábban?
- Hogyan viselkedik kedvenced a babákkal, kisgyerekekkel?
- Hogyan reagál kutyusod a zajra és a magas hangokra?
- Ugyanannyi időd és energiád lesz a kutyád ellátására?
- Képes leszel egyszerre tolni a babakocsit és pórázon sétáltatni a kutyát?
Amennyiben a kutyád rendkívül jól viselkedik és minden parancsra azonnal reagál, sokkal egyszerűbb lesz felkészítened őt az új jövevény érkezésére.
Egyedül szabad-e hagyni a kisbabát a kutyával?
Soha nem szabad egyedül hagynod az újszülöttet a kutya társaságában. Mindig legyen ott velük valaki, aki felügyeli őket.
Védik-e a kutyák a kisbabákat?
Ha a kutyád véd téged és a családodat, nagy rá az esély, hogy ugyanígy reagál majd egy kisbabával szemben is. Egyes kutyák akár túlvédővé is válhatnak, különösen akkor, ha sok látogató érkezik az újszülötthöz.
Megérzik-e a kutyák a kisbabákat?
Egy csecsemő illata, mozgása és hangja akár zavaró is lehet a kutyák számára. Ezeket akár potenciális fenyegetésként, játékként vagy zsákmányként is felfoghatják.
Megnyalhatja-e a kutya a baba arcát?
A kutyák különféle okokból nyalhatják meg egy kisbaba arcát: szeretnék őt megismerni, játszani vele, vagy egyszerűen csak az erejüket fitogtatják. Lehet, hogy aranyosnak tűnik kutyád részéről ez a reakció, de a nyalakodással baktériumok kerülhetnek a kisbabára, amit jobb elkerülni.
Féltékenyek-e a kutyák az újszülöttre?
Igen, könnyen lehet, hogy féltékeny lesz kutyusod a kisbabádra. A kutyák rendkívül érzékenyek a hierarchiára, és ha eddig kiskedvenced volt a család középpontjában, nem értheti, hogy hirtelen miért jut rá kevesebb idő és figyelem. Ne csak akkor foglalkozz vele, amikor a kisbaba az ágyában van, mert könnyen úgy érezheti, hogy jobb az élet akkor, ha a baba nincs a közelben.
Fotók: Unsplash