Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Hogyan nyugtassunk meg egy autista gyereket

Hogyan nyugtassunk meg egy autista gyereket

Sok autista gyereknek vannak rögeszméi, kialakult rutinjai vagy rituáléjai. Nehezen tudnak megbirkózni a változásokkal és az átmenetekkel. Lehet, hogy minden alkalommal ugyan úgy szeretnek enni, aludni vagy elhagyni a házat, és felháborodhatnak, ha valami megváltozik. Akkor is mérgesek és nyűgösek lehetnek, ha megváltoztatják az óvodába vezető útjukat, vagy ragaszkodhatnak ahhoz, hogy minden reggel ugyanabban a sorrendben vegyék fel a ruháikat. Minden gyerek egyedi, és ezt meg kell értened, kifejezetten az autista gyerekek esetében.

Sok módja van annak, hogy kapcsolatba lépj gyermekeddel - korábbi cikkeinkben is már olvashattál róla -, és ezáltal csökkentsd a benne kialakuló stresszt, félelmet vagy aggodalmat. Ezekkel a vigasztaló módszerekkel könnyedén segíthetsz gyermekednek megnyugodni.

 

Miért van az autista gyerekeknek összeomlása?

Amikor egy gyerek összeomlik, a szülők gyakran megpróbálják megállítani a könnyeket, mert a szívük szakad meg amiatt, hogy gyermekének olyan küzdelmei vannak, amivel nem tud mit kezdeni. De az is gyakori, hogy a szülőnek fogytán a türelme, és csak békét és csendet szeretne.

Amit fontos megértenünk ezzel kapcsolatban, hogy az autista gyerekek nem azért sírnak, csapkodnak vagy jajgatnak, mert bántja őket valami, vagy hogy rájuk figyeljenek. Azért sírnak, csapkodnak vagy kiabálnak, mert a testüknek ebben a pillanatban erre van szüksége. Úgy érzik, hogy fel kell engedniük a feszültséget és az érzelmeket, mert túlságosan elárasztják őket. Az agyuk egyszerűen másképpen működik, és ennek eredményeként így lépnek kapcsolatba a világgal.

 

Mutass nekik empátiát és fókuszálj

Néha a gyerekek annyira elvesznek az érzelmeikben, hogy nem veszik észre, nem érzékelik a körülöttük lévőket. Ilyenkor egyszerűen csak ülj le velük, vagy legyél olyan közel hozzájuk, ahogy nekik jólesik. Ne büntesd meg őket azért, mert ilyenek, inkább tudasd velük, hogy támogatod őket és figyelmen kívül hagyod a közelben lévőket. Helyezd a hangsúlyt a gyermekre és a szükségleteire.

 

TÖRJI KI ÉRZÉKELŐ SZERSZÁMKÉSZLETTEL

Ez egy nagyszerű ötlet, ha autóval utaztok, vagy repülővel mentek nyaralni. Egy hordozható szenzoros eszközkészlet biztosítja a szükséges szenzoros bemeneteket, hogy segítse gyermekét a mozgási betegség és az érzékszervi túlterhelés szabályozásában és leküzdésében. A gyerekeknek általában megvannak a kedvenc játékaik, de ez nagyszerű módja annak, hogy elvonja a figyelmüket a stresszről, ha elméjük egy kicsit túlterhelt.

 

Tanítsd meg őket a megküzdési technikára, ami segít nekik megnyugodni

Dolgozzatok együtt az érzelmi szabályozáson. Sok különböző megközelítés segíthet megnyugtatni egy babát vagy kisgyermeket, például egy ismerős dal éneklése, séta a parkban vagy a gyermekjógában való részvétel, ahol a mély belégzés segíthet.

 

A KULCS AZ ELŐKÉSZÜLET ÉS A TERVEZÉS

Vannak olyan átmenetek és változások a napi rutinokban, amelyekre fel lehet készülni, mert előre tudsz róla. Ha gyermeked tudja, mire számítson, talán jobban megbirkózik az ilyen jellegű változásokkal.

Mondja el gyermekednek, hogy mire számítson, alakítsa történetté képek, szavak vagy mindkettő segítségével, hogy leírja a ház elhagyását, a célállomásra érkezést stb. Jó ötlet pozitívan zárni a történetet, például: „Ha befejeztük az orvosnál, mehetünk a parkba!”

Hagyj több időt a változás feldolgozására! Ez vonatkozhat arra, hogy előzetesen meglátogatjátok a célállomást vagy hogy 15 percet adsz a gyermeknek az öltözködésre vagy a reggeli elfogyasztására.

Ha tudatod gyermekeddel, hogy mire számítson, az csökkenti a meglepetéseket, ezáltal megnyugtatod a gyermeked, hogy ez pozitív élmény lesz.

Keresés