Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Az ideális alvásmennyiség nyomában: mennyit szundikáljon a kisbaba?

Az ideális alvásmennyiség nyomában: mennyit szundikáljon a kisbaba?

Ki ne szeretné a szunyókálást? A csecsemők és a kisgyerekek alapvető igénye a napközbeni alvás, és amilyen ütemben növekednek, ezt egy cseppet sem sajnáljuk tőlük. Természetesen, mint minden gyereknevelési kérdésben, a szundikálással kapcsolatban is megoszlanak a vélemények. Nincs erre vonatkozó tankönyv, hiszen minden gyerek más és más, így a kicsiknek és a szülőknek együtt kell kitapasztalniuk, hogy mikor és mennyi alvás az ideális a nap során. Van azonban néhány hasznos tipp, ami segítséget nyújthat, ha elbizonytalanodnál.

Mennyi alvásra van szüksége gyermekednek napközben?

·         4 hónapos és 1 éves kor között

Ha kisbabád 4 hónaposnál idősebb, de 1 éves kornál fiatalabb, akkor valószínűleg naponta legalább kétszer szüksége van a szunyókálásra. Az alvás ideje általában a délelőtti és a kora délutáni időszakra esik, ám ha egy rendkívül izgalmas és fárasztó napon vagytok túl, egy késő délutáni szundítás is beleférhet.

Hagyd, hogy kisbabád addig aludjon, ameddig szeretne, viszont arra is figyelj, hogy ne menjen az éjszakai alvás rovására a napközbeni pihenés. 9 hónapos korban a késő délutáni alvást már érdemes elhagyni, helyette hozd előbbre az esti altatás idejét.

 

·         1 éves kor felett

Amikor kisbabád eléri a 10-12 hónapos kort, könnyen lehet, hogy kezdenek elmaradozni a délelőtti alvások. Ez okozhat egy kis változást a napi rutinban, de itt az ideje megfontolnod, hogy mind a délutáni, mind pedig az esti alvás idejét fél órával előbbre időzítsétek.

3 éves korig a kisgyerekek igénylik az 1-2 órás délutáni alvást, majd óvodás korban ez az idő lecsökkenhet, vagy akár el is maradhat a szundikálás.

 

Hogyan altasd el kisbabádat napközben?

·         Hozz létre egy nyugodt, sötét és csendes környezetet, ami segít az elalvásban.

·         Fektesd le a kisbabát, amikor már látod rajta, hogy álmos. Halkan énekelhetsz neki, vagy finoman megmasszírozhatod. Ezeket a tevékenységeket idővel a pihenéssel fogja összekötni.

·         Figyelj a biztonságra is, fektesd a hátára a kisbabát, és mindig győződj meg róla, hogy nincs semmilyen veszélyes tárgy a kiságyban.

·         Legyél következetes, és próbáld meg mindig ugyanabban az időpontban elaltatni a kisbabádat. Néha természetesen akadnak majd kivételes napok, amikor nem tudod tartani a menetrendet, de nem szabad, hogy ezt túl komolyan vedd.

 

Mit tegyél, ha kisbabád nem tud elaludni napközben?

Fontos, hogy ne ess pánikba, amikor nem sikerül elaltatni kisbabádat napközben. Indíts el egy nyugtató, fehér zajt, ami segít álomba merülni. A 4 hónaposnál nagyobb babák már képesek saját maguk is megnyugodni, különösen, ha érzik a jelenlétedet.

 

Fotók: Unsplash

Keresés