A fogzással kapcsolatos leggyakoribb kérdések
A fogzással kapcsolatban minden szülőben rengeteg kérdés merül fel. Bejegyzésünkben a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat gyűjtöttük össze.
Mikor kezdenek el nőni a kisbaba fogai?
Mint oly sok minden, ez is minden kisbaba esetében más és más. Általánosságban elmondható, hogy 6 és 12 hónapos kor között indul meg a fogzás, de azon sem kell meglepődni, ha 3, vagy akár már 2 hónapos korban elkezdenek kibújni az első fogacskák.
Melyik fogak jelennek meg először?
Általában az alsó fogak megjelenésével kezdődik el a fogzás időszaka.
Meddig tart a fogzás?
3 éves korra már mind a 20 tejfog előbújik.
Miért fáj a fogzás?
Az ínyen áttörő fog kellemetlen érzéssel jár. Megduzzad az íny, ami fájdalmat okoz a kisbabának.
Emelkedhet-e a testhőmérséklet fogzás közben?
Igen, nem ritka, hogy a csecsemők testhőmérséklete enyhén megemelkedik a fogzás ideje alatt. A hőemelkedés nem jelent problémát, láz esetében azonban érdemes orvoshoz fordulni.
Lehet-e a megbetegedés a fogzás egyik tünete?
Nincs olyan orvosi kutatás, amely alátámasztaná a hányás, kiütés, megfázás vagy hasmenés és a fogzás közötti kapcsolatot. Sokszor a fogzás stresszel jár, ami legyengítheti a kisbaba immunrendszerét. Ez lehet az egyik oka, hogy néhány kisbaba megbetegszik a fogzás során.
Hogyan lehet segíteni a fogzási fájdalommal küzdő kisbabán?
Az egyik legjobb módszer a fogzási fájdalom csökkentésére a Rágómakik használata. A kisbabák közvetlenül a fájdalom forrásához tudják juttatni a Rágómakit, megnyugtatva ezzel a sajgó ínyt. Higiénikus módja a fogzást segítő gélek használatának is, lehűtve pedig még jobb hatás érhető el vele.