15 érdekesség a kisbabák fogzásáról

A fogzási időszak minden kisbaba életében bekövetkezik, van, akinél fájdalmat okozva, míg másnál alig észrevehetően. Egy biztos: 3 éves korra az összes tejfog kibújik. Összegyűjtöttünk pár érdekességet erről a minden szülőt érdeklő folyamatról.
- A fogak már a megszületés előtt, az anyaméhben elkezdenek kialakulni.
- Ritkán ugyan, de előfordul, hogy egy kisbaba már kinőtt fogakkal születik.
- Az első fogacskák általában fél és 1 éves kor között bújnak elő, de akkor sincs ok aggodalomra, ha előbb vagy kicsivel később jelennek meg először.
- A fogak áttörése 4-7 napig is eltarthat.
- A tejfogak méretben ugyan kisebbek, de nagyon hasonlítanak a maradandó fogakhoz.
- A gyerekek 2-3 éves korára már mind a 20 tejfog előbújik.
- A kislányok fogai előbb kezdenek el nőni, és előbb is veszítik el tejfogaikat, mint a fiúk.
- A tejfogak ugyanabban a sorrendben esnek ki, mint ahogy korábban megjelentek.
- A fogacskák nemcsak a rágásban segítik a kicsiket, hanem fontos szerepük van a beszédtanulásban és a hangképzésben is.
- A fél évente javasolt fogorvosi vizsgálat a tejfogakra is érvényes. A kisgyerekek így könnyebben megszokják a rendszeres ellenőrzést, és az esetleges problémákra is hamarabb fény derül.
- Fontos, hogy minél tovább ép maradjon a tejfog, mert a kihúzás miatti hiánya számos gond forrása lehet.
- A fogzás olykor hőemelkedéssel is járhat.
- A fogzási fájdalom gyakori jelenség, de szerencsére számos módszerrel csökkenthetők a tünetek: a rágókák, az óvatos masszázs és a hideg ételek sokat segítenek.
- A tejfogakat is érinti a fogszuvasodás veszélye, ezért érdemes már a legelső megjelenő fogacskákat is rendszeresen tisztítani.
- A fogzást segítő gélek is hasznosak lehetnek ebben az időszakban. A Rágómakik fején lévő dudorokra kenve a kicsik saját maguk is a fájdalmas területre vihetik a gélt.